گناهان کبیره

نکته ای که لازم به ذکراست در باب گناهان کبیره وصغیره تعریف آن هاست اگر چه همه ی گناهان درمحضر پروردگار کبیره محسوب می شوند با توجه به ذات ربوبی پروردگار ولکن بعضی از گناهان نسبت به بعضی دیگرتعریف به کبیره شده اند مثلا قصد گناه نسبت به انجام گناه صغیره میباشد یا نگاه به نامحرم در مقابل لمس بدن نامحرم که گناه کبیره است صغیره نامیده شده است بنابراین تعدادی از گناهانی که در ایات قرآن ودر روایات حضرات ائمه معصومین ازانها نهی شده است را در برگه ی ذیل آورده و  هدف هم این بوده که اولا گناهان را بشناسیم و سپس از ارتکاب ان در حد توان در جامعه جلوگیری نماییم.
مرحوم علامه طباطبایی میفرماید بزرگی معصیت وقتی تحقق میابد که نهی از آن نسبت به نهی ای که ازمعصیت دیگر شده مهم تر باشد و نشانه اهمیت نهی شدید تر بودن خطاب است یا اینکه در خطاب اصرار شده باشد مثلا در موارد متعددی تکرار شده باشد و یا اینکه مرتکبش به عذاب آتش تهدید شده باشد و یا اهمیت آن گناه استفاده شود.
علامه حلی (ره) در کتاب قواعد و تحریر خود فرموده اند گناه کبیره گناهی است که حق تعالی بر آن وعده آتش داده است.
مرحوم طبرسی در تفسیر مجمع البیان به اصحاب نسبت میدهد که همه ی گناهان کبیره هستند بالنسبه به گناهان ما تحت خود مثلا بوسیدن زن نامحرم نسبت به زنای با او صغیره است.
ابن عباس از مفسرین صدر اسلام و بعضی از علما شیعه میگویند هر کاری را که خدای متعال نهی فرموده است کبیره میباشد لکن بعضی از آنها بزرگترند نسبت به بعضی دیگر مثلا نگاه کردن به نامحرم از گناهان بزرگ است اما نسبت به بوسیدن نامحرم کوچک است.
شیخ بهایی (ره) فرموده در تحقیق گناهان کبیره میان بزرگان اختلاف است
1.هر گناهی که خدا در قرآن برای آن عقاب معین کرده است
2.هر گناهی که برای آن حد معین شده.
3.هر گناهی که ارتکاب آن دلالت بر بی اعتنایی به دین دارد
4.هر گناهی که حرمتش به دلیل قطعی ثابت است
5.هر چه در قرآن و سنت به شدت مورد تهدید واقع شده
6.ابن مسعود گفته هر چه از اول سوره ی نسا تا آیه 31 از آن نهی شده است کبیره است
7.حضرت امام خمینی نیز در کتاب تحریر الوسیله میفرمایند گناهان کبیره عبارتند از هر گناهی که وعده آتش و یا عقاب در برابر آن وارد شده باشد و یا با شدت زیادی از اجتناب آن نهی شده باشد و یا دلیلی وارد شده باشد بر اینکه آن گناه از بعضی از گناهان کبیره بزرگتر و یا مساوی آن است و یا عقل حکم کند به اینکه آن گناه کبیره است و یا نزد مردم دین دار مسلم و قبول شده باشد که فلان گناه کبیره است و یا تصریحی بر کبیره بودن آن گناه رسیده باشد.
مرحوم آیت الله ممقانی و آیت الله شهید دستغیب نیز تعاریفی هم چون تعاریف بزرگان و شمارشی همچون شمارش بزرگان دارند.
و ده ها نفر دیگر از مراجع و علما گذشته تعابیری در مورد کم و زیاد آن نقل کرده ان که لازم به ذکر نیست به همین مخنصر اکتفا میشود.
در تعداد گناهان کبیره روایات و اقوال علما اختلافی است بعضی از علما و مراجع تعداد گناهان کبیره را 77 مورد میدانند و بعضی دیگر 70 مورد و بعضی 60 و بعضی 40 و...

حجم:26 مگابایت

دانلود

دانلود با لینک کمکی

/ 0 نظر / 122 بازدید